Хто може бути донором
Відповідно до Закону, донором крові та/або компонентів крові може бути будь-який дієздатний громадянин України, іноземець чи особа без громадянства, яка має посвідку на постійне проживання на території України, який пройшов відповідне медичне обстеження.
Обстеження проводяться у встановленому порядку, за результатами чого підтверджена відсутність показань до постійного чи тимчасового відсторонення від донорства.
Під час обстеження з донором проводять співбесіду, під час якої йому надають вичерпну інформацію щодо донації.
Донор надає письмову згоду на забір у нього крові та/або компонентів крові, а також (за потреби) на застосування до нього допоміжних медичних технологій.
Особа, яка виявила бажання здійснити донацію крові та/або компонентів крові, може звернутися до будь-якого суб’єкта системи крові, що здійснює заготівлю, переробку, тестування, зберігання, розподіл та реалізацію донорської крові та компонентів крові, незалежно від реєстрації місця проживання.
Як відбувається процедура донації?
На передпліччя накладається джгут, шкіра оброблюється дезінфікуючим розчином, після чого здійснюється процедура відбору крові чи компонентів крові. При цьому використовуються одноразові та стерильні інструменти і системи для заготівлі крові та її компонентів.
Донору необхідно декілька разів стискати-розтискати кулак. Частина крові донора забирається для проведення аналізів. Після завершення донації на ліктьовий згин накладається пов’язка, яку можна буде зняти через 4 години.
У випадку донації крові процедура триває 10–15 хвилин, у донора беруть 450 мл крові.
У випадку донації тромбоцитів процедура триває до 1,5 год, а плазми – до 40 хв.