електронна адреса
office@utcc.gov.ua
адреса
01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7

Одна донація крові може врятувати трьох людей. Що в цьому твердженні правда, а в чому перебільшення?

Новини Публікації
01.04.2025
Одна донація крові може врятувати трьох людей. Що в цьому твердженні правда, а в чому перебільшення?

? Чи всю здану донором кров використовують для допомоги пацієнтам?

Артур Карамян: У переважній більшості випадків - так. З крові, яку здає донор, виробляють необхідні компоненти, які в подальшому будуть використані для пацієнтів.

Але ми маємо розуміти, що після донації кров проходить шлях обробки, визначення її придатності для переливання і відсутності трансфузійно-трансмісивних інфекцій. І, відповідно, частина крові може бути використана для таких досліджень.

? Як виникло твердження, що одна донація крові рятує три життя?

Артур Карамян: Не можу на 100% точно відповісти, як і ким це було сформульовано. Але намою думку, воно бере свій початок з того, що від однієї донації зазвичай формується три компоненти крові. Це еритроцити, тромбоцити і плазма.

Звісно, обʼєм таких компонентів може бути різний і не завжди однієї донації вистачає для наповнення необхідного обʼєму цих компонентів, але в переважній більшості випадків один пакет донорської крові можна розділити на три таких компоненти.

? Одна донація = три життя? чи відповідає це твердження дійсності?

Артур Карамян: Чи дійсно одна донація рятує три життя? Це досить гіперболізоване твердження.

Наприклад, візьмемо втручання в кардіохірургії з використанням апарату штучного кровообігу: лише для заповнення контуру цього апарата потрібно від одного до двох літрів крові (якщо ми говоримо про дорослого пацієнта).

Звісно, ми розуміємо, що двох літрів крові від однієї донації одного донора ніяк не можна отримати.

І така сама ситуація в трансплантації чи в будь-якій іншій хірургічній діяльності. Зазвичай, під час операції використовується декілька пакетів крові. Відповідно, вони від різних донорів.

Тому в переважній більшості випадків одна донація не дорівнює трьом врятованим життям.

Та я вважаю, що використання цього твердження позитивно впливає на розвиток донорського руху в Україні.

Людям потрібно відчувати свою ефективність. А коли ми говоримо цифрами, навіть якщо вони не завжди відповідають дійсності і навіть якщо ці цифри не 100% гарантують результат, все одно це мотивує людей, які планують ставати донорами.

Тож я характеризую це твердження як позитивне. Не можу сказати, що воно погано впливає.

? Чим  би ви доповнили його чи замінили?

Артур Карамян: Можливо, його варто підкоригувати: що не три життя, а три компоненти крові. Але це, можливо, буде не так доступно для більшості людей. З іншого актуального на сьогодні мені подобаються «твоя кров може воювати» і «здай кров – врятуй життя».

Це теж досить-таки сильні і міцні лозунги, які, власне, в наш час необхідні для інформаційної обізнаності населення.

Потреба в донорській крові та компонентах існує завжди, і вона ніколи не буде передбачуваною. У кожній лікарні може знаходитись важкий пацієнт, якому необхідна донорська кров.

Тому донорам потрібно здавати кров регулярно, мінімум два рази на рік, бажано навіть частіше. І добре харчуватися. А центрам крові треба заготовляти і забезпечувати необхідний обʼєм для термінових випадків.

 

Радимо також переглянути
Одна донація крові може врятувати трьох людей. Що в цьому твердженні правда, а в чому перебільшення?
Визначено переможців конкурсу постерів ArtDonation 2025
Вшосте через мистецтво українцям розповідають про важливість донорства крові. Кров єднає, а донорство як прояв української ідентичності – такою була тема цьогорічного конкурсу. Організатори ArtDonation ГО “Агенти крові” пояснили свій вибір так: допомагати, навіть через кров, є частиною нашого національного характеру.
Докладніше
Одна донація крові може врятувати трьох людей. Що в цьому твердженні правда, а в чому перебільшення?
15 хвилин рятують життя
Starlight Media та УЦТК продовжують кампанію з популяризації донорства крові. Сьогодні, 14 червня, у Всесвітній день донора стартує другий етап кампанії, націлений на підвищення рівня обізнаності українців про донорство крові та його компонентів
Докладніше
Амбасадори донорства
Амбасадори нашої ініціативи – це ті, хто не просто підтримує ідею донорства, а щоденно втілює її в життя. Серед них – публічні особистості, лідери думок, митці, спортсмени, активісти й соціально активні громадяни. Їхній голос, приклад і щирість допомагають формувати в Україні свідому культуру донорства. Їхня місія – надихати, ділитися знаннями, мотивувати та заохочувати до добрих справ. Разом із ними ми створюємо нову реальність, у якій здавати кров – це не виняток, а норма, а кожен розуміє: одна донація може врятувати чиєсь життя.
Бажаєте стати донором?
Донорство – добровільне, безплатне, але безцінне. Кожна твоя донація може допомогти врятувати три життя. Донорство крові вимагає небагато часу, але його значення безмежне. Це проста і благородна справа, яка робить тебе героєм для тих, хто цього найбільше потребує. Приєднуйся до спільноти донорів і відчуй радість від того, що ти справді змінюєш світ на краще