електронна адреса
office@utcc.gov.ua
адреса
01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7

Крововтрата: коли виникає загроза життю?

Публікації
17.02.2025
Крововтрата: коли виникає загроза життю?

Крововтрата – це стан організму, що виникає слідом за кровотечею і характеризується розвитком ряду пристосувальних і патологічних реакцій.

Швидкість кровотечі та локалізація джерела відіграють ключову роль. Якщо пошкоджена велика артерія, наприклад, стегнова або судини печінки, смерть може настати протягом декількох хвилин.

Для здорової дорослої людини втрата до 600 мл крові (близько 10% об'єму циркулюючої крові зазвичай не є небезпечною, смертельною вважається втрата 60% об'єму циркулюючої крові. За визначенням експертів ВООЗ, у молодих жінок під час пологів або кесаревого розтину допустима втрата крові – до 500 мл, яка не несе загрози для життя, але для літніх людей такий об’єм крововтрати може бути критичним.

Одним із наслідків втрати крові є анемія – клініко-гематологічний синдром, який проявляється зменшенням вмісту гемоглобіну та / або еритроцитів в одиниці об'єму крові, що призводить до виникнення кисневого голодування тканин. Еритроцити — це червоні кров'яні тільця, а гемоглобін – білок, який міститься в еритроцитах. Причиною анемії може бути не лише крововтрата, а й низка інших факторів – порушення засвоєння в організмі заліза, вітаміну В12, фолієвої кислоти, наявні хронічні захворювання або генетичні порушення.

Якщо кисень в достатній кількості не буде доставлятися до клітин організму – це призведе до їх загибелі. 

Переливання еритроцитарних компонентів крові при анемії застосовується за медичними показаннями. У плановій хірургії пацієнти без серйозних патологій зазвичай не потребують переливання компонентів крові, однак у випадках важких травм, масивних ушкоджень органів або сепсису переливання компонентів крові є критично важливим. 

Саме тому надзвичайно важливо підтримувати достатній рівень запасів донорської крові, щоб у будь-який момент мати можливість надати екстрену допомогу постраждалим. Кров потрібна не лише під час масштабних надзвичайних ситуацій, а й щодня – для проведення складних операцій, лікування онкохворих, пацієнтів із важкими травмами, дітей із серйозними захворюваннями. Оскільки кров має обмежений термін зберігання, регулярне безоплатне, добровільне донорство є єдиним способом забезпечити лікарні необхідними компонентами крові та врятувати якомога більше життів.

Де здати кров і які потреби сьогодні є у твоєму регіоні дивись у спеціальному розділі нашого сайту. Інформація оновлюється регулярно. Тут ти можеш запланувати донацію, знайти контакти і зв’язатись із найближчим до тебе центром крові. 

Перед тим, як здати кров, ознайомся як підготуватися до здачі крові.

Радимо також переглянути
Крововтрата: коли виникає загроза життю?
Одна донація крові може врятувати трьох людей. Що в цьому твердженні правда, а в чому перебільшення?
Завідувач відділу органної трансплантації УЦТК Артур Карамян роз'яснює це в інтерв’ю Агентам крові
Докладніше
Крововтрата: коли виникає загроза життю?
У Харківському обласному центрі служби крові активно працює відділ рекрутингу донорів крові
Створення таких підрозділів передбачено Стратегією розвитку добровільного безоплатного донорства крові та компонентів крові на період до 2028 року. Харків’яни запустили відділ рекрутингу донорів першими в Україні
Докладніше
Амбасадори донорства
Амбасадори нашої ініціативи – це ті, хто не просто підтримує ідею донорства, а щоденно втілює її в життя. Серед них – публічні особистості, лідери думок, митці, спортсмени, активісти й соціально активні громадяни. Їхній голос, приклад і щирість допомагають формувати в Україні свідому культуру донорства. Їхня місія – надихати, ділитися знаннями, мотивувати та заохочувати до добрих справ. Разом із ними ми створюємо нову реальність, у якій здавати кров – це не виняток, а норма, а кожен розуміє: одна донація може врятувати чиєсь життя.
Бажаєте стати донором?
Донорство – добровільне, безплатне, але безцінне. Кожна твоя донація може допомогти врятувати три життя. Донорство крові вимагає небагато часу, але його значення безмежне. Це проста і благородна справа, яка робить тебе героєм для тих, хто цього найбільше потребує. Приєднуйся до спільноти донорів і відчуй радість від того, що ти справді змінюєш світ на краще